Reference
Vážená paní doktorko,
Záštitu nad vědeckým VIII. česko-slovenským kongresem Bazální stimulace s mezinárodní účastí přebírám a děkuji Vám za projevenou důvěru. Taktéž Vás chci ujistit, že pozitivně vnímám veškeré vzdělávací aktivity společnosti INSTITUT Bazální stimulace pořádané, jak pro lékaře, tak i pro nelékařské zdravotnické pracovníky, které přispívají nejen k rozvoji zdravotnických pracovníků, ale také ke zvýšení kvality péče o pacienty.
V tejto súvislosti dovoľte vyjadriť úctu a uznanie za bohatú a prínosnú činnosť Inštitútu bazálnej stimulácie, reprezentovanej Vašou osobou, v oblasti vzdelávania zdravotníckych pracovníkov pri skvalitňovaní poskytovanej zdravotnej starostlivosti a pri skvalitňovaní života pacientom. Sme radi, že je o Vaše vzdelávanie záujem aj v Slovenskej republike, o čom svedčia aj ďakovné listy účastníkov Vašich kurzov.
Chcem týmto vyjadriť veľké uznanie k vysokoprofesionálne zorganizovanému odbornému podujatiu. Pri reflexii odborných prednášok treba pozitívne vyzvihnúť predovšetým vysoko hodnotné odborné prepojenie teoretických základov konceptu bazálnej stimulácie a vhodne obsahovo zvolené prednášky so skúsenosťami aplikovania tohto konceptu v praxi. Bolo naozaj vynikajúce, že základné myšlienky konceptu odprednášal osobne autor konceptu prof. Dr. Andreas Fröhlich a v zápätí boli prezentované výsledky uplatňovania konceptu v ošetrovateľskej a liečebnej praxi.
V odborné a pracovní části kongresu zazněly příspěvky, které se staly základem pro diskuse při přestávkové kávě, a bylo možno slyšet velký zájem diskutujících o prezentovaná témata. Pozorovateli bylo jasné, že přestávky mají z hlediska odbornosti a rozšiřování vědomostí stejnou hodnotu, jako přednášky v plénu. Celková atmosféra byla velmi příjemná a to zejména proto, že se sešli lidé, věnující se stejnému oboru a možná i podobnému poslání. Nebyl jsem sám, kdo pro zajímavou diskusi nestihl večerní koncert.
Domnívám se, že uspořádání kongresu bylo nejen v zájmu odborných sdělení a získávání kreditů pro další vzdělávání. Z mého pohledu byl kongres poděkováním a oslavou spolupatřičnosti a práce lidí, kteří se velkých díků při své práci nedočkají.
Nejen že je koncept Bazální stimulace známý dnes již v mnoha západoevropských zemích, ale ani v České republice ho v odborných kruzích nemusíme blíže představovat. Bazální stimulace jako součást ošetřovatelsko-pečovatelských procesů je již využívána v celé řadě českých pobytových zařízeních sociálních služeb. Nutno dodat, že tento stav by nikdy nebyl možný beze všech propagátorů tohoto jedinečného konceptu, mezi které PhDr. Karolína Friedlová, PhD. bezesporu patří. Právě její dlouholeté aktivity a neutuchající energie vedly k tomu, že je Bazální stimulace stále známějším pojmem.
Oceňujeme a respektujeme průkopnické práce od Pani PhDr. Karolína Maloň Friedlové pro koncepci Bazální stimulace v České republice. Milá Karolína, jménem představenstva sdružení a všech lidí, kteří potřebují péči a odborníky, kteří mají užitek z vaší práce, vám řekneme. Těšíme se na další dobrou a plodnou spolupráci a přejeme všem inspirující a obohacujíci kongres.
Velmi Vám děkujeme za opravdu vydařený seminář!! Tolik krásných ohlasů. Veškerá zpětná vazba prostřednictvím dotazníků byla pozitivní! Účastníci děkovali za přínosné informace a Vaši profesionalitu. Nesmírně Vám děkujeme za Vaši ochotu na semináři přednášet! Jsme rádi, že můžeme tolik potřebné kurzy Bazální stimulace podporovat!
Ja osobne som veľmi rada, že som mala počas môjho pôsobenia na odbore sociálnych vecí na kraji možnosť s Vami spolupracovať, a že za Vašej pomoci sa výrazne zvýšila úroveň poskytovaných sociálnych služieb, celkový prístup zamestnancov ku klientom s osvojením si nových metód práce. Pevně verím, že aj naďalej budeme spolupracovať, a že aj naďalej budete svojimi vedomosťami, skúsenosťami a odbornými znalosťami nápomocná vo zvyšovaní kvality opatrovateľskej a ošetrovateľskej starostlivosti v našich zariadeniach.
Po preštudovaní predmetnej ročnej správy s potešením konštatujeme, že o Vami uskutočňovanú vzdelávaciu aktivitu je neustále záujem nielen v Čechách ale aj na Slovensku. Ako vyplýva z doložených štatistických údajov, najviac o vzdelávaciu aktivitu majú záujem sestry, fyzioterapeuti a zdravotnícki asistenti, ktorí získané vedomosti a zručnosti určite využijú na svojich pracoviskách. Vaše vzdelávacie aktivity sú u slovenských účastníkov obľúbené, o čom svedčia mnohé ďakovné listy vážiace si Vašu profesionalitu a ľudskosť.
Kurz bazálnej stimulácie sme absolvovali začiatkom septembra v Trenčíne a teraz je čas priniesť túto skvelú metódu k tým, ktorí to najviac potrebujú. Najprv sme si vytvorili príjemné prostredie v jednej z izieb našich klientov. Použili sme pro tom kvety, sviečky, paraván s motívom prírody, stlmili sme svetlá (optická stimulácia), pustili sme si príjemnú hudbu (auditívna stimulácia) a pokojnú atmosféru dopĺňala vôňa kávy a levandule vo váze (olfaktorická stimulácia). O 10:00 sme sa všetci zamestnanci a klienti stretli v spoločenskej miestnosti a povedali sme si niečo o bazálnej stimulácii, čo je jej cieľom a pre koho je určená.
Oboznámili sme všetkých s našim plánom urobiť si dnes iný – pekný deň.
Dobrý den, ráda bych Vám zároveň jménem svým i všech zúčastněných poděkovala za nesmírně kvalitní a přínosné školení. Pro vyjádření spokojenosti použiji slova jedné z kolegyň se kterou všechny ostatní jednohlasně souhlasily – ,,Bylo to nejlepší školení jaké jsem kdy absolvovala.“ Jistě si mohu dovolit připojit i poděkovaní spokojených klientů, kteří si nacvičené praktiky s radostí užívají.
Moc jsem Vám chtěla poděkovat za úžasný kurz Bazální stimulace (3 levl). Bylo krásné! Děkuji že děláte, to co děláte.. Jste úžasná. Učím se podle nákresů, to co jste Nás nového naučila. Jsem Vám moc vděčná. A když byste, můj kontakt skrz Bazalku poslala dál, tak Vám slibuji, že by se dostavili i výsledky 🙂 Chci pomáhat lidem 🙂 To je moje poslání.
Bazální stimulace je pro mne a mého nemocného partnera (neuro-degeneratovní onemocnění – Gerstmann Straussler Scheinkerova choroba – mutace prionové bílkoviny) velká opora a podpora samotného vnímání jeho těla a způsob komunikace se sebou samým a jeho okolím. Jsem ráda, že tato metoda existuje a věřím, že nám alespoň trochu pomůže. Cítím, jak touto cestou Kájovi neubližujeme při jeho uzdravování a v tom horším případě zpříjemňujeme umírání.
Mohu říci, že i ošetřující praktická lékařka a ošetřující neurologický lékař jsou informování a nadšeni, že Kája dělá pokroky (zmírnění křečí, plachost, prudké reakce na dění okolo, zmírnění epileptických záchvatů, občasné polykání stravy a mnoho dalšího). Jsme z této metody tak nadšeni, že jsem si pořídila i veškerou dostupnou literaturu, která je na trhu v češtině.
Ráda bych Vám poděkovala za to, že existuje Bazální stimulace. Měla jsem tu čest účastnit se školení 10., 11. 1. Naše lektorka paní Ing. Jitka Richterová nám úžasně vše vysvětlila, teorii, praxi. Jsem matka 3 dětí, takže si živě pamatuji doteky mých dětí od narození. Když plakaly, Přitiskla jsem se k nim a zklidnily se. Pracovala jsem jako dětská sestřička, konalo se očkování. Děti plakaly, bály se. přitiskla jsem si je k sobě, zklidnily se. Nyní pracuji druhý rok v Domově důchodců v Sušici na DZR. Všimla jsem si, když klienty obejmu, přitisknu se k nim, jsou spokojení.
Včera jsem si bazální stimulaci zkusila na 9O.-ti leté paní. Paní reagovala klidně, ležela, mé hlazení jí bylo příjemné. Její radost byla i má radost. Děkuji, že bazální stimulace existuje, propagujete ji. Též se budu snažit ji doporučovat a na mých klientech často aplikovat. Můj muž je mozkové příhodě, též jsem zkusila bazálku, líbilo se mu to.
Bazálna stimulácia je báseň vnemov.
Jemné dotyky rúk,láskavosť ide z nich.
Uvolnia ťa,uspia, bolesť zahoja.
Nehou hladia kožu tvoju.
Rukami pohladia ťa.
Pohybmi jemnými ukolíšu ťa,
Istotou ťa pritúlia,
Bezpečím pritúlia,
Neha rúk ľudských,
Reč,ktorá ide z úst láskavých.
Jej tóny jemné,
Sú ako perie nežné.
Ich vibrácia silná je.
Sila ich je liečivá,
Prekoná všetky boliestky.
Keď pocítiš jej tiché noty.
Taká je bazálna stimulácia,
vnemov jemná melódia.
Reference - sociální služby
Dovolte mi poděkovat za Nástavbový kurz Bazální stimulace a pana lektora MUDr. Zdeňka Novotného. Pan doktor byl naprosto úžasný a lidský, profesionální a vůdčí, prostě tak šarmantní, že jsme všichni z něho a obsahu kurzu byli nadšení.
Počas kurzu som pochopil dôležitosť tohoto konceptu a prišlo mi až neuveriteľné, že som sa k takýmto informaciám dostal až po toľkých rokoch praxe. Z môjho pohľadu by vzdelávanie v bazálnej stimulácii malo byť povinné pre všetky profesie, ktoré prichádzajú do kontaktu s ťažko chorými deťmi, či v nemocnici na oddelené, alebo v domácej hospicovej liečbe. Po dohovore s prim. Kliniky pediatrickej onkológie a hematológie MUDr. I. Fedorákovou plánujeme preškoliť celý personál.
Paní doktorko, děkuji Vám za Vaši velmi hodnotnou práci, která nesmírně nejen obohacuje kvalitu života lidí závislých na pomoci, ale obohacuje i nás, lidi pomoc poskytující. Vážím si Vás.
V několikadenním intenzivním kurzu jsme se dozvěděly spoustu zajímavých informací a fungování smyslů lidského těla po zavedení Bazální stimulace v běžné péči o uživatele. Vyzkoušely jsme si mnoho praktických úkonů na vlastním těle a smyslech. Nyní bude na všech pečovatelkách, které s nadšením opouštěly kurz, aby se stejným zájem zavedly koncept Bazální stimulace do praxe. Velmi děkujeme lektorkám Ireně Johance Savkové a zejména Karolíně Maloň Friedlové, samotné ředitelce Institutu Bazální stimulace, která nás neúnavně provázela pro dva dny a byla naprosto úžasná.
Touto cestou by som Vám rada v mene svojom, ako aj ostatných zamestnancov Detského domova v Košiciach, ktorí sa zúčastnili základného, ako aj nadstavbového kurzu bazálnej stimulácie, srdečne poďakovala za vysoko odborne a ľudsky vedený kurz, ktorý výrazne obohatil našich zamestnancov v starostlivosti o ťažko zdravotne postihnuté deti, ktorých opatera je súčasťou nášho každodenného života.
Tento kongres byl pro nás velmi obohacující a posunul nás dále v naší činnosti, podpořil naše vize dodáním energie a také nám umožnil setkat se s dalšími kolegy s tímto konceptem pracující tak, že jsme si mohly vzájemně předat naše zkušenosti a i kontakty pro budoucí spolupráci. Již nyní se těšíme na další konferenci!
Chtěla bych Vám poděkovat a vyjádřit uznání za bezchybnou a perfektní organizaci celého kongresu. Se svými kolegyněmi jsme se shodly, že jsme plné jen těch nejlepších dojmů a opět „nastartované“ do další práce s bazální stimulací.
Dovoľte mi v mene všetkých pracovníkov nášho zariadenia, poďakovať za uskutočnenie základných, nástavbových aj prehlbujúcich kurzov Bazálnej stimulácie. Kurzy obohatili našich pracovníkov, ktorí sa snažia získané poznatky integrovať v ošetrovateľskej starostlivosti o deti s rôznymi druhmi postihnutí. Zároveň aj ďakujeme za udelenie certifikátu pracoviska bazálnej stimulácie. Veľmi si to vážime.
Stále z nás nevyprchalo nadšení z kongresu bazální stimulace, který byl nejen zajímavý, ale i zábavný a velice vtipný zásluhou úžasných moderátorů, paní PhDr. Karolíně Friedlové a pana Libora Uhera. Skvělé byly i doprovodné filmy. Jsme rádi, že jste nám umožnili vystoupit s posterovou prezentací našeho Domova Odra ,,Bazální stimulace v péči o seniory“. Poster si v Domově vyvěsíme a zůstane nám jako památka na příjemně strávené chvíle s nadšenými organizátory, kolegy a hosty.
Velký obdiv patří panu prof. Dr. Andreasu Fröhlichovi za jeho úžasný elán a jedinečný koncept, který přivedl na svět. Paní PhDr. Friedlové bychom chtěli vyjádřit poděkování za prosazení konceptu v naší republice.
Vaše přednáška byla pro naše účastníky velkým obohacením. Dovolte mi, abych poděkovala ještě jednou za Vaši přítomnost, neboť Vaše podpora je pro nás motivací ve vzdělávání středně zdravotnického personálu pokračovat a neustávat v našem úsilí pro proškolování personálu v bazální stimulaci.
Úprimne si vážime Vás empatický prístup, Vašu profesionalitu i charitatívneho ducha. Vaša práca je nesmierne namáhavá, denne pomáhate uľahčiť život najťažšie postihnutým spoluobčanom zvyšovaním povedomia i vzdelanostnej úrovne v oblasti bazálnej stimulácie, kde ste určite v nadnárodnom merítku považovaná za jednotku. Denne musíte prekonávať veľa prekážok, o to viac ma teší, že dokážete ukázať svoj ľudský rozmer a podporiť tých, ktorí sú na pomoc odkázaní. Vďaka patrí Vám, že ste nám venovala svoj čas i svoju pozornosť.
Chtěla bych poděkovat PhDr. Karolíně Friedlové za přednesené seminární školení Sexualita seniorů. Na PhDr. Karolínu Friedlovou a její přednášky se moc těšíme. Přednášky jsou vždy perfektně připravené. Paní Karolína Friedlová přednáší s elánem, který dovede přenést i na posluchače. Její přednášky jsou aktivní, velmi zajímavé a poučné.
PhDr. Karolína Friedlová v našem Domově lektorovala prohlubující kurzy Bazální stimulace. Díky tomuto školení jsme se s našimi zaměstnanci dostali opět blíž našim obyvatelům a především kvalita naší péče se získanými odbornými znalostmi opět zvýšila.
Vzdělávací program Sexualita seniorů byl na vysoké úrovni. Program byl pečlivě připravený a danou tématiku podal komplexně při zachování důrazu na dílčí důležité momenty. Účastníci semináře byli lektorem aktivně vtaženi do průběhu semináře s možností ho spoludotvářet. Technické zázemí včetně časové dotace bylo náležité. Seminář předčil vstupní očekávání a lze jej jen doporučit neboť jeho přínos pro praxi poskytovaných služeb je značný, především ve vazbě na změnu smýšlení zaměstnanců a odbourávání negativních stereotypů v dané oblasti. Odborný garant a lektor tohoto programu je erudovaná osoba s dlouholetou praxí.
S kvalitou tohoto kurzu jsem velmi spokojena. Ač se jednalo o citlivé a tabuizované téma, pociťovala jsem během kurzu naprostou pohodu a přirozenost. A to díky otevřenému a lidskému přístupu lektorky, jenž kurz vedla. I přesto, že byl kurz časově náročný, lektorka si skvěle poradila, jak udržet naši pozornost tím, že prokládala výklad vtipnými videi, různými úkoly, příběhy z praxe či zamyšlením sami nad sebou. Kladně hodnotím, že powerpoint prezentaci nečetla, ale pouze používala jako pomocníka během výkladu, který doplňovala bohatým a poutavým interpretováním z praxe.
Příklady z praxe, které lektorka uváděla, nám umožnily více pochopit naše klienty, kteří procházejí podobnou problematikou uspokojování svých základních potřeb.
V našem Domově ve dnech 13. a 14. 9. 2022 proběhl základní kurz Bazální stimulace pro naše pracovníky v sociálních službách. Kurz mohl být uskutečněn díky podpory z programu Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a realizován Institutem Bazální stimulace podle Prof. Dr. Fröhlicha Frýdek-Místek. Kurz byl velice pozitivně hodnocen všemi 14 pracovnicemi v sociálních službách, které se ho zúčastnily. Prvky bazální stimulace hned následující den uvedly do praxe a byly velice potěšeny, jaký úspěch to u klientů vyvolalo.
Díky tomuto kurzu a tím získaných dovedností můžeme zkvalitnit naši službu pro naše klienty. Do dalších let plánujeme proškolit touto metodou nejen všechny pracovníky v sociálních službách, ale také zdravotní sestry.
Touto cestou bych chtěla velice poděkovat za zajištění a lektorování dvoudenního Nástavbového kurzu Bazální stimulace, který proběhl v naší organizaci ve dnech 4.-5. září 2018, pod vedením pana lektora MUDr. Zdeňka Novotného. Přístup pana doktora Novotného byl skutečně příkladný, neboť pod jeho taktovkou byl dynamická, edukační, naučný, odborný, zábavný, zajímavý a plný přátelské atmosféry. Profesionálním přístupem zúčastněným rozšířil vědomosti a dovednosti jak po linii teoretické, tak po linii praktické. Dalším obohacením kurzu byla paleta zkušeností a poznatků ze své praxe, se kterou nás seznámil.
Jménem našich zaměstnanců i jménem svým, Vám chci upřímně poděkovat za seminář Bazální stimulace. Za profesionální přístup a výuku v této problematice bychom rádi poděkovali Ing. Richterové Jitce. Věříme, že pro všechny absolventky tohoto semináře jsou získané zkušenosti obohacením a uplatněním pro jejich práci s klienty. Přispějí také ke zkvalitnění jejich života. Věřím, že získané vědomosti rozšíříme v dalších seminářích.
Absolvováním kurzu BS sme získali teoretické vedomosti a praktické zručnosti, ktoré sme následne začali využívať pri práci s našimi klientmi. Bazálnu stimuláciu používame ako jednu z ošetrovateľských a liečebných metód. Vďaka bazálnej stimulácii lepšie rozpoznávame potreby našich klientov, učíme ich vnímať vlastné telo a okolie, zlepšujeme komunikáciu s okolím, vnímanie, podporujeme klienta v jeho samostatnosti, pomáhame lepšie zvládnutie orientácie v priestore a čase. Pri práci s konceptom BS zohľadňujeme individuálne životné návyky klienta, ktoré následne vieme využiť pri výbere vhodných stimulov.
Bazálna stimulácia nám uľahčuje lepšie pochopiť klienta, čím nám zlepšuje samotnú prácu s klientom. Pri našej práci využívame aj naučené techniky somatickej stimulácie (polohovanie – múmia, hniezdo), ktoré pozitívne vplývajú na našich klientov trpiacich rôznymi formami demencie. Kurz Bazálnej stimulácie bol veľmi dobre koncipovaný, lektorka nám poskytla množstvo užitočných informácii, ktoré vieme implementovať do praxe. Tak isto veľmi oceňujeme možnosť priamych nácvikov techník BS počas trvania tohto kurzu.
Nikdy jsme se tak důkladně nezamýšlely nad tím, že doteky mohou být příjemné, ale mnohdy také nepříjemné. Že záleží na mnoha okolnostech. Že vlastně tělesný kontakt děti přijímají rády, ale ne od každého a ne vždycky a ne všude. Jak vlastně vnímají své tělesné schéma děti s handicapy. Jak je vlastně lidský dotek silný nástroj. A jak moc našim dětem doteky chybí už od začátku jejich života, do kterého často vstoupily dříve, než měly, než byly připravené. Koncept bazální stimulace nás okouzlil svou jednoduchostí a přirozeností, svou kreativností a účinností. Koncept se stal neoddělitelnou součástí denního režimu našich dětí v Dětském centru.
Na základě získaných vědomostí mohou pracovnice centra díky základním prvkům konceptu Bazální stimulace kvalitněji a cíleně pracovat s dětmi ať již při každodenní péči, nebo při výuce, při terapii v Snoezelen místnosti, při každodenní hygieně či odpočinku. Iniciální dotek je nezbytným začátkem komunikace.
V průběhu let bylo proškoleno celkem 54 zaměstnanců v základním kurzu. Práci s konceptem Bazální stimulace využívají pracovníci v sociálních službách a pedagogičtí pracovníci. Pro pedagogické pracovníky je koncept BS důležitým zdrojem vědomostí na jehož základě mohou kvalitněji a cíleně strukturovat individuální potřeby dětí se speciálními vzdělávacími potřebami (Denní stacionář, Odlehčovací služba, Sociální rehabilitace pobytová). Práci mohou strukturovat tak, aby akceptovala zdravotní znevýhodnění dítěte a podpořila případně práci v domácím prostředí (Raná péče).
Proškolením v kurzu Bazální stimulace získali pracovníci pro službu DOZP teoretické vědomosti a praktické dovednosti, které vycházejí z konceptu a které využívají při práci s uživatelem s vysokou mírou podpory.
Koncept Bazální stimulace velmi vhodně doplňuje obsah práce s klienty s těžkým a hlubokým mentálním postižením a nejčastěji s kombinací tělesného či smyslového postižení. Metody konceptu jsou zakomponovány do průběhu celého dne. U každého klienta, u kterého je koncept uplatňován, se při práci využívá iniciační dotyk. Koncept se využívá ve všech oblastech aktivit klienta – při úkonech péče o vlastní osobu (hygiena, podávání stravy), při komunikaci, plánování denních aktivit, při vykonávání sociálně terapeutických činností, při pohybu ve snoezelenu, jako součást plicní rehabilitace, při polohování i mikropolohování apod.
Klíč disponuje pomůckami, které jsou potřební pro aplikaci konceptu Bazální stimulace – polohovací válce, polštáře, pomůcky rozvíjející smyslové vnímání.
Ráda Vás informuji o ustanovení pracovní skupiny, jejíž činnost je zaměřena na sexualitu. K založení pracovní skupiny přispěl Vámi přednášený Vzdělávací program sexualita seniorů, který se v našem zařízení konal opakovaně v minulých letech. Kurz byl perfektně připraven, Váš osobní přínos přispěl k tomu, že si naši zaměstnanci rozšířili znalosti, prohloubili komunikační dovednosti a uvědomili si vlastní hranice. Na základě absolvování kurzu se zaměstnanci zbavili předsudků a nálepkování. Všechny nabyté znalosti a dovednosti uplatní v činnosti pracovní skupiny.
Kurz byl z hlediska posluchačů poučný, srozumitelná, pohodový a uklidňující, zábavný i odpočinkový, zajímavý, přínosný, inspirativní. Pro některé naše pracovnice, které již BS uplatňují, to bylo zjištění nových zkušeností a ujištění, že by se BS měla stát součástí každodenní péče o klienty. Některé zajímavosti využijí rády v praxi, aby klientům byla poskytnuta co nejlepší péče. Posluchači hodnotili kurz jako superkurz na 100% a byli z něj velmi nadšené i přesto, že psali závěrečný test, který nečekali.
Všechny, u nás uskutečněné semináře lektorovala osobně PhDr. Karolína Friedlová. Lektorování v podání PhDr. Friedlové navodilo vždy příjemní a přátelské pracovní prostředí. Veškeré informace byli podávány srozumitelnou, výstižnou a empatickou formou. Posluchači ocenili uvádění osobních zkušeností a příkladů práce z jistě velice bohaté praxe. Tyto poznatky z praxe a techniky BS předváděla lektorka na sobě. V průběhu těchto kurzů nebyla zaznamenána žádná stížnost ani připomínky jak k lektorské tak organizační stránce.
Vzdělávací program sexualita seniorů, přednášený PhDr. Karolínou Friedlovou se v Domě seniorů uskutečnil dne 5.6.2013. Kurz byl zajímavým a poučným doplněním znalostí našich zaměstnanců. Díky tomuto přednášenému programu měli zaměstnanci Domova šanci nahlédnout hlouběji do tématu sexuality seniorů. Seminář odboural u absolventů řadu zažitých předsudků a stereotypů. Kurz doporučuji ostatním zařízením.
První setkání Effety s konceptem bylo v roce 2004 na Základním kurzu Bazální stimulace, v roce 2005 Nástavbový kurz Bazální stimulace a od roku 2006 je proškolen celý pracovní kolektiv Effety denního stacionáře. Na základně supervize v roce 2008, se stala Effeta – Denní pobyt pracoviště Bazální stimulace s uděleným certifikátem. Koncept se stal neoddělitelnou součástí přístupu ke klientům, uplatňuje se zejména formou skupinovou, ale i individuální. Jednoznačně se prostřednictvím Bazální stimulace zvýšila kvalita poskytované podpory, zlepšila komunikace a sociální vztahy, posílila vzájemná důvěra mezi klienty a zaměstnanci.
Je nutno zdůraznit také posílení kontaktu a spolupráce s rodinou. Koncept Bazální stimulace lze považovat za celoživotní přístup a to nejen k osobám se zdravotním postižením. Koncept Bazální stimulace výrazně přispívá ke zvyšování kvality života.
Prvky konceptu Bazální stimulace jsme používali v naší péči vždy, tak nějak intuitivně. Absolvování seminářů Bazální stimulace však dalo naší práci odborný základ, na kterém dál stavíme. Od roku 2006 se postupně proškolila většina odborného personálu a proškolování dál probíhá kontinuálně absolvováním nástavbových a inovačních kursů. Náš stacionář patří mezi proškolená pracoviště, prošel odborným auditem PhDr. Karolíny Friedlové, a byl certifikován v roce 2009 a 2013. Na seminářích Bazální stimulace jsme měly možnost vyzkoušet si na vlastní kůži, jak se asi cítí dítě s postižením, o které pečujeme a tak jsme mohli lépe pochopit jako potřeby.
Našim cílem je, aby děti i jejich rodiče byli v našem zařízení spokojení.
Reference - zdravotnická zařízení
Chcem Vám poďakovať v mene lekárov, fyzioterapeutov a zdravotných sestier, ktoré sa zúčastnili Základného kurzu Bazálnej stimulácie na východe Slovenska, za Váš nielen vysoko profesionálny, ale aj ľudský prístup pri prezentovaní a odovzdávaní Vašich cenných poznatkov a skúseností pri ošetrovateľskej starostlivosti chorého pacienta s pohybovým handicapom. V postupoch bazálnej stimulácie sme získali nové terapeutické možnosti pri ošetrovaní našich pacientov, čo prispelo k skvalitneniu ich starostlivosti. Úprimne sa tešíme na ďalšie stretnutie a výmenu prvých skúseností pri pokračovaní kurzu.
Účastníci kurzu zhodne skonštatovali, že lektorka kurzu PhDr. Karolína Friedlová pristupovala k vedeniu podujatia vysoko profesionálne. V priebehu celého konania kurzu preukazovala mimoriadne odborne vedomosti z prednášanej problematiky a vysokú teoretickú i praktickú erudíciu. Výklad základných princípov bazálnej stimulácie bol doplnená prežitkovými a praktickými cvičeniami navzájom medzi zamestnancami doprevádzané obrazovou a filmovou dokumentáciou. V rámci diskusií lektorka ochotne a profesionálne zodpovedala aj na otázky týkajúce sa praktickej aplikácie konceptu bazálnej stimulácie využitého v rámci zdravotnej starostlivosti o pacientov.
Kurzu se zúčastnilo 23 osob, lékaři a sestry, všichni shodně konstatovali, že PhDr. Karolína Friedlová přistupovala k vedení školení vysoce profesionálně, prokazovala mimořádné vědomosti z přednášené problematiky a vysokou teoretickou i praktickou erudici. V rámci diskuzí ochotně a profesionálně zodpovídala na praktické otázky týkající se aplikace Bazální stimulace u kriticky nemocných a extrémně nezralých novorozenců. Účastníci ocenili i velmi přátelskou atmosféru, způsob realizace kurzu jako i osobnost lektorky můžeme jednoznačně doporučit i ostatním.
Jsem potěšena a velmi si vážím Vašeho projevu uznání, který jste vyslovila oddělení ARO vedené primářem MUDr. Antonínem Housou, jmenovitě vrchní sestře Bc. Šárce Štěpánkové a Rehabilitačnímu oddělení vedené primářkou MUDr. Simonou Umlaufovou, jmenovitě vrchní sestře Kateřině Dvořákové za účast spojenou s prezentováním naší práce na Historicky VII. Česko-slovenském kongresu Bazální stimulace a za skvělou prezentaci naší nemocnice. Vaše ocenění je motivující pro další práci nás všech. Ráda se připojím také osobním poděkováním na oddělení za šíření dobrého jména naší nemocnice.
Patrí Vám veľká vďaka za edukáciu a supervízie pre lekárov, sestry a rodičov pacientov Novorodeneckej kliniky M. Rusnáka SZU a UNB v Koncepte Bazálnej stimulácie. Od roku 2009 využívame poznatky tohoto konceptu v každodennej starostlivosti o zdravých, ale aj kriticky chorých novorodencov. Veľký profit v ošetrovateľskej starostlivosti využitím konceptu BS sme zaznamenali aj u najzraniteľnejšej skupiny extrémne nezrelých novorodencov.
Jednoznačne pozitívny efekt súvisí nielen s poklesom počtu pacientov, ktorých zdravotný stav bolo nutné ovplyvniť farmakologicky, ale aj s pozitívnym psychomotorickým vývinom, zlepšením krátkodobej, ale aj dlhodobej prognózy.
Obidva moduly sa stretli s mimoriadnym ohlasom účastníkov, aj vďaka skvelému prístupu pani lektorky, získané poznatky z konceptu Bazálnej stimulácie sa s úspechom okamžite aplikujú v liečebnorehabilitačných postupoch u našich pacientov, obzvlášť v detskom veku (detská mozgová obrna, apatické syndrómy apod.), aj so súčasnou edukáciou ich rodičov (sprievodcov), ale aj u dospelých pacientov, predovšetkým, po prekonanej cievnej mozgovej príhode.
V mene Kliniky detskej hematológie a onkológie DFNsP Bratislava si Vám dovoľujeme poďakovať za profesionálne a inšpirujúce prezentovanie I. Modulu vzdelávacieho programu Bazálna stimulácia. Váš osobný lektorský prístup a hlavne zážitková forma vzdelávania nás všetkých v tíme pozitívne ovplyvnila a podporila v ďalšej práci s našimi detskými onkologickými pacientmi. V bazálnej stimulácii vidíme veľké prepojenie, inšpiráciu a pomoc smerujúcu ku kvalite ošetrovateľskej a terapeutickej starostlivosti o pacienta.
Touto cestou sa Vám chceme poďakovať za vedenie kurzu na vysoko odbornej úrovni po teoretickej aj praktickej stránke. Počas kurzu sme nadobudli nové vedomosti v oblasti bazálnej stimulácie s možnosťou aplikácie do praxe na našom oddelení. Nadobudnuté skúsenosti sme hneď po absolvovaní kurzu využili pri starostlivosti o predčasne narodené deti a novorodencov, čím sa významne zlepšila efektivita našej práce. Poznatky odovzdávame aj rodičom. U novorodencov sme pozorovali benefity daného prístupu a preto veľmi oceňujeme tento kurz a ďakujeme za možnosť ho absolvovať.
Supervizi všechny sestry vnímají jako velice pozitivní a příjemně strávený večer. Motivuje naše oddělení v dalším využívání konceptu BS. Vaše upřímná pochvala byla za naší práci to největší ocenění.
Během loňského roku se nám podařilo zorganizovat tři základní kurzy konceptu bazální stimulace přímo v tělocvičně Kliniky dětského lékařství FNO pro 72 sester. Ačkoliv podmínkou k přihlášení do kurzu byla integrace prvků BS do ošetřovatelské péče na svém pracovišti, byly všechny tři kurzy okamžitě naplněny. Sestry s velkým nadšením a nasazením tyto prožitkové kurzy absolvovaly a odnesly si kromě nových znalostí a dovedností i mezinárodní certifikát umožňující jim samostatnou práci s konceptem.
Všechny naše sestry absolvovaly před pěti lety základní kurzy bazální stimulace a řada z nich už prošla i kurzem nástavbovým. Bazální stimulace je hlavně o přístupu k pacientovi s poruchou vědomí. Když například vstupujeme do jeho pokoje, mluvíme na něj, zdravíme ho dotykem, oslovujeme ho tak, jak je třeba zvyklý z rodiny. Právě spolupráce s rodinou je klíčová. Spolu s blízkými nemocného zpracováváme velmi podrobný popis jeho dosavadních zvyků, oblíbených činností, jídel, nápojů, hudby, filmů, zahrnuty jsou i údaje o způsobu oblékání, o zvycích týkající se spánku nebo jiných rutinních činnostech.
,,Bazálna stimulácia nám umožňuje liečiť dieťa, nielen chorobu,,. Koncept bazálnej stimulácie našiel široké uplatnenie v Detskom kardiocentre v starostlivosti o deti aj dospelých s vrodenými a získanými ochoreniami srdca. Koncept sa využíva na oddeleniach detskej kardiológie a kardiochirurgie, jednotkách intenzívnej starostlivosti a aj na našom oddelení intenzívnej medicíny, kde sú hospitalizované kriticky choré deti.
Od roku 2004, kedy sme sa zoznámili s Konceptom bazálnej stimulácie, sme vďaka sústavnému vzdelávaniu lekárov, sestier, asistentov a psychológov v rámci vzdelávacích kurzov a konferencií získali veľké množstvo informácií, ktoré nám umožnili zlepšovať starostlivosť o našich pacientov.
Na našich odděleních využíváme prvky Bazální stimulace podle specifik každého pracoviště a především podle individuálních potřeb pacienta. Prvky konceptu Bazální stimulace se také staly nedílnou součástí logopedické péče u pacientů s různými diagnózami. Osvědčilo se nám zařazení MSD např. u pacientů s dechovou insuficiencí růžné etiologie a orofaciální masáž u centrálních i periferních paréz n. facialis. Pacienti přijímají koncept Bazální stimulace velmi příznivě, ale vždy je nutné řádní vysvětlení, zdůvodnění a také vytvoření vhodných podmínek – klidné, nerušené prostředí, vždy respektovat individuální potřeby pacienta.
Naši pacienti musia počas liečby podstúpiť množstvo obťažujúcich, alebo aj bolestivých procedúr a aj keď sa snažíme o opak, ich mnohokrát nevyhnutné oddelenie od rodičov spomaľuje ich psychomotorická, emociálny a sociálny vývoj, spôsobuje im stres a dyskomfort. Pre sestry v intenzívnej neonatologickej starostlivosti je využívanie postupov, ktoré sú dnes zahrnuté v pojme ,,koncept bazálnej stimulácie“ povedomou, intuitívnou súčasťou komplexnej ošetrovateľskej starostlivosti, avšak snaha čo najlepšie pomôcť pacientovi môže pri nedostatku informácií o princípe bazálnej stimulácie viesť k chybným postupom.
Týmto Vám chceme odovzdať pozitívnu spätnú väzbu na Váš ľudský prístup pri prezentovaní a odovzdávaní Vašich cenných poznatkov a skúseností pri ošetrovateľskej starostlivosti o kriticky choré detičky. V rámci diskusií ste ochotne a profesionálne zodpovedali naše otázky týkajúce sa praktickej aplikácie konceptu bazálnej stimulácie. Všetci účastníci kurzu ocenili priateľskú atmosféru a vyslovili úprimné poďakovanie a mimoriadnu spokojnosť s celám priebehom kurzu. V postupoch Bazálnej stimulácie sme získali nové terapeutické možnosti pri ošetrovaní našich pacientov, čo prispelo k skvalitneniu ich starostlivosti.
Chcem sa Vám touto cestou veľmi pekne poďakovať za výnimočný kurz na vysokej odbornej úrovni. Mimoriadne ste tým obohatili naše sestry i lekárov, a to nielen po odbornej, ale aj po ľudskej stránke. Poznatky získané na Vami vedenom kurze sme ihneď začali zavádzať do praxe na našom oddelení i Jednotke intenzívnej starostlivosti.
Už počas prvých týždňov aplikácie bazálnej stimulácie sme zaregistrovali významné rozdiely v manažmente liečby u pacienta s neonatálnym abstinenčným syndrómom, a to v ústupe patologických neurologických prejavov súvisiacich s abstinenciou, čo nám následne umožnilo znižovať substitučnú terapiu rýchlejšie jako je bežné, samozrejme pri zachovaní optimálního stavu pacienta.
V mene lekárov a sestier by som sa chcela poďakovať za Váš vysokoprofesionálny a ľudský prístup pri prezentovaní Vašich poznatkov a skúseností pri ošetrovateľskej starostlivosti o chorého novorodenca. V rámci diskusií ste ochotne a profesionálne zodpovedali naše otázky týkajúce sa praktickej aplikácie konceptu bazálnej stimulácie. Všetci účastníci kurzu jednoznačne ocenili priateľskú atmosféru a vyslovili úprimné poďakovanie a mimoriadnu spokojnosť s celám priebehom kurzu. Základný kurz bazálnej stimulácie splnil všetky stanovené ciele a očakávania zamestnancov.
Výborné zhrnutie informácií. Podpora pre individuálne využitie v mojej profesii, upresnenie praktickej prevediteľnosti. Ďakujem za Vaše informácie , entuziazmus a praktické náhľady na problematiku našich pacientov-klientov. Stretnutie s Vami je vždy veľmi obohacujúce.
Kurz bol vedený na mimoriadne vysokej profesionálnej úrovni po teoretickej a aj praktickej stránke. Účastníci kurzu zhodne konštatovali rozšírenie svojich vedomosti, zručnosti, obohatenie a novú inšpiráciu pre svoj profesionálny, ale aj osobný život. Na našej klinike vzniklo nadšenie aplikovať Bazálnu stimuláciu do našej aždodennej rutinnej práce. Kurzu hodnotím ako veľmi prínosný pre našich pacientov a ich rodičov a celé rodiny. Väčšina účastníkov prejavilo záujem o pokračovanie vo vzdelávaní a aj o snahu certifikovať celé naše pracovisko.
1.modul sa stretol s mimoriadne veľkým pozitívnym ohlasom účastníkov aj vďaka skvelému prístupu pani lektorky. Získané poznatky z konceptu Bazálnej stimulácie začali účastníci úspešne aplikovať v liečebno- rehabilitačno- ošetrovateľskom procese u našich pacientov po cievnej mozgovej príhode s kladnou odozvou od pacientov. Vzhľadom na vysokú úroveň vzdelávacieho programu a jeho nesporne významný prínos pre pacientov plánujeme zrealizovať aj 2. modul Základného kurzu a Nadstavbový kurz so supervíziou PhDr. Karolíny Maloň Friedlovej PhD.
Reference - pedagogické instituce
Tento kongres byl pro mne a mou kolegyni velice přínosný a obohacující. Přesto, že s metodou pracujeme již třetím rokem, byl pro nás kongres obohacující díky vynikajícím přednáškám, kde jsme se dozvěděli mnoho nových a zajímavých poznatků. Setkání s kolegy, kteří s touto metodou pracují, bylo pro nás velmi zajímavé. Navázali jsme nové kontakty a získali nové poznatky pro naši práci. Během kongresu jsme hovořili s pánem Mgr. Kudělkou, lektorem konceptu Snoezelenu. Společně jsme si potvrdili, že koncept bazální stimulace a koncept Snoezelen patří k sobě a vzájemně se doplňuje.
Ve jméně našich kolegyň chci velmi pěkně poděkovat PhDr. Friedlové za její vysoce odborný, profesionální a lidský přístup, který v nás zanechal hluboký dojem. Pro všechny zúčastněné bylo osobní střetnutí s paní doktorkou impulzem implementovat Bazální stimulaci v praxi ještě intenzivněji a komplexněji než doteď.
Jménem všech účastnic jsem chtěla poděkovat za práci a přístup skvělé lektorky Veroniky Doksanové Ječné. Kurz měla perfektně zorganizovaný a každé slovo jsme jí opravdu věřily, protože svou práci dělá srdcem. Užily jsme si krásné dva dny, které nás obohatily o spoustu nových poznatků a sebezkušenostních cvičení.
Většina pedagogických pracovníků absolvovala akreditované vzdělávací kurzy konceptu Bazální stimulace. Semináře byly vždy velmi kvalitně vedené, zaměřené jak na získání teoretických poznatků, tak na nácvik správného provedení jednotlivých stimulací. Vhodné propojení teorie s praxí tak umožnilo absolventům získat ucelený přehled o významu a dosahu konceptu Bazální stimulace. Koncept Bazální stimulace velmi vhodně doplňuje obsah vzdělávání dětí a žáků s těžkým zdravotním postižením, umožňuje kvalitněji a individuálněji strukturovat individuální vzdělávací plány.
Koncept se velmi dobře osvědčil u dětí a žáků s pohybovým a smyslovým postižením, s těžkými formami mentálního postižení, s poruchami autistického spektra, s psychomotorickým neklidem.
Chtěla bych Vám ještě jednou tímto mailem poděkovat za úžasný kurz v Ostravě. Musím říci, že to byl pro mě jeden z nejlepších kurzů, na kterém jsem kdy byla. Váš úžasný přístup, propojení poznatků, Vaše odborné vědomosti a zkušenosti předané srozumitelnou a zážitkovou formou. Odnesla jsem si z kurzu opravdu hodně a tím, že jsme měli možnost si vše na vlastní kůži vyzkoušet a prožít si různé situace, jsou ty poznatky ještě hlubší.
Můžeme říci, že BS využíváme: jako prostředek k stimulaci žáka (naladění žáka pro výuku) a k uvolnění (zklidnění po fyzickém či psychickém vypětí – relaxace, mumie, vibrační stimulace, auditivní stimulace), jako prostředek výuky – taktilně – haptická st (vkládaní předmětů do ruky), optická st. (na tabuli), auditivní st. – komunikace spojená s emocemi, jako prostředek komunikace a sociálního učení (taktilně – haptická + orální st. – krmení; somatická st. – koupání, mytí rukou, těla, vlasů, tělesný kontakt se spolužáky – respektování spolužákova postižení), jako prostředek motivace (držení klíčů, telefonu, používání brčka na pití atd.).
Koncept BS uplatňujeme formou skupinovou a individuální. U konkrétních žáků máme zpracovaný individuální plán zakomponovaný do rozvrhu hodin. Individuální plán realizujeme týmově (učitelka, asistentka pedagoga, ergoterapeutka, logopedka, fyzioterapeutka), snažíme se zapojit i vychovatelku a matku. Metodu lze hodnotit jako velmi užitečnou, která je žáky jednoznačně pozitivně akceptována.
Pracovníci získali teoretické vědomosti a praktické dovednosti a osvojili si konkrétní činnosti, při praktických cvičeních. V první fázi se mohlo zdát, že je koncept Bazální stimulace určen zejména pro uživatele a žáky s těžkým a hlubokým mentálním postižením, ale koncept se nám osvědčuje i u žáků s lehčím mentálním postižením, ale s těžkými formami DMO, svalovými dystrofiemi atd. Prvky konceptu jsme zařadili do všech činností a aktivit v průběhu dne.
Každodenní práce se zaměřuje, dle předem stanovených cílů, na rozvoj jejich percepčních, mentálních, somatických, lokomočních a komunikačních schopností tak, aby akceptovali zdravotní znevýhodnění nebo zdravotní postižení dítěte.
Učitelé a asistenti pedagoga ze škol při centru Arpida absolvovali Kurz Bazální stimulace v roce 2012, Nástavbový kurz Bazální stimulace v roce 2013 a Prohlubující kurz Bazální stimulace v roce 2013. Pedagogičtí pracovníci získali teoretické vědomosti a praktické dovednosti, které vycházejí z konceptu Bazální stimulace. Využívají je zejména při vzdělávání žáků s tělesným a hlubokým mentálním postižením. Díky nim mohou efektivně naplňovat individuální vzdělávací vlány žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a přizpůsobovat výuku jejich percepčním, mentálním, somatickým, lokomočním a komunikačním schopnostem.
Se všemi absolvovanými kurzy jsme byli z hlediska vedení a obsahu velmi spokojeni.
Zabýváme se výchovou a vzděláním žáků s těžkým a komplikovaným postižením. Při naší práci využíváme formy a prostředky práce, které pomáhají našim dětem získávat základní poznatky a zkušenosti z okolního světa. Hledáme i různé doplňující metody, které by obohatily výchovně vzdělávací proces. Jednou takovou doplňující metodou je koncept bazální stimulace. Abychom mohli s konceptem bazální stimulace na našem pracovišti pracovat, všichni pedagogičtí pracovníci i pracovníci stacionáře pro děti a mládež absolvovali odborné kurzy vedené PhDr. K. Friedlovou.
Na těchto kurzech jsme získali odborné vědomosti a dovednosti, které nyní můžeme uplatňovat při práci s našimi hendikepovanými dětmi. S tímto konceptem pracují jak učitelé a pedagogičtí asistenti, tak rehabilitační pracovnice i pracovníci v sociálních službách.
Pedagogové získali teoretické vědomosti a především praktické dovednosti, které vycházejí z konceptu bazální stimulace a podporují vývoj a vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami v rehabilitačních třídách speciální školy i při vzdělávání žáků s těžkým a hlubokým mentálním a zdravotním postižením. Oba kurzy, které se konaly v našem zařízení, byly velmi profesionálně vedeny teoreticky i prakticky ze strany lektorů paní Mgr. Ireny Savkové a MUDr. Zdeňka Novotného. Jsme rádi, že jsme měli možnost se zúčastnit tohoto kurzu, který obohatil pedagogické pracovníky v jejich dalším rozvoji při práci s postiženými žáky.
Děkuji jménem našich dětí a jejich rodičů za velké finance, které jste nám umožnili získat. Pomohou dětem ulehčit jejich situaci, a přispějí k jejich lepšímu pohybu. Umožní jim se zapojit do her a aktivit, které je baví.
Ve dnech 8.-9.2.2021 se na naší škole uskutečnil Nástavbový kurz Bazální stimulace, který jako lektor vedl MUDr. Zdeněk Novotný. Všichni účastníci, učitelé a asistenti pedagoga, se shodli na tom, že kurz byl realizován na vysoké profesionální úrovni. Veškeré poznatky a dovednosti, které si účastníci osvojili, budou moci, v různé míře, aplikovat při své práci s našimi žáky. Ujistili jsme se také, že metody a postupy práce, které již využíváme při naší pedagogické práci, jsou často postaveny na principech konceptu Bazální stimulace. Pan doktor Novotný byl pro nás velkou inspirací a jeho výklad byl srozumitelný, jasný a smysluplný.
Kontaktní podporované dýchání a MSD používáme na začátku výuky, kdy se žáci okysličí a lépe spolupracují se speciálním pedagogem. Somatické stimulující koupele se uplatňují jako částečné při přípravě na rehabilitaci. Po rehabilitaci polohujeme děti do polohy hnízdo, zklidníme somatickou zklidňující stimulací a necháváme je relaxovat. Před krmením probíhá orofaciální stimulace podle konceptu a krmení provádíme v polohách, jak jsme se je naučili. Žáci mohou vnímat vůni a chuť jídla. Tam, kde se děti krmí tekutou stravou poskytujeme chuťové stimuly pomocí kompotovaného ovoce, lízátek a chuťových váčků s oblíbenou potravinou.
Velmi osvědčené jsou také stimulace s oblíbeným nápojem. Polohování, zklidňující koupele a masáže, diametrální koupel využívají hlavně maminky v domácnostech u klientů, kteří nemohou docházet pravidelně do školy. Práci maminek vede pedagog s certifikátem o absolvování základního a nástavbového kurzu.
Bazální stimulace je pro naši školu, zaměřenou na žáky s kombinovaným postižením, jedním z pilířů naší práce. Je součástí školního vzdělávacího programu školy i školky a má své místo v individuálních plánech vzdělávání všech žáků. Jsme pyšní na to, že jsme certifikovaným pracovištěm Bazální stimulace. Pedagogičtí pracovníci mají nebo plánují absolvovat základní a nástavbový kurz právě u Institutu Bazální stimulace, se kterým spolupracujeme od samého vzniku školy, Tyto kurzy oceníme i my z managementu školy, protože nás učí nejen přímým technikám, ale i přístupu k člověku vůbec.
Úroveň kurzů je výborná a jejich přínos do praxe všech zaměstnanců školy je obrovský. Viditelní výsledky a úspěchy, i díky využívání Bazální stimulace, vidíme zejména u žáků s těžším stupněm postižení, jejich pohybové aktivity jsou značně omezené.
Nejprve jsme byli podrobně seznámeni s aspekty bazální stimulace v praxi. Jako velmi cenné jsme shledali teoretické a poté praktické seznámení s prvky bazální stimulace, mezi které patří Somatické stimulace, Vestibulární a Vibrační stimulace, Optická stimulace, Auditivní stimulace, Orální stimulace, Olfaktorická stimulace a Taktilně haptická stimulace. Protože někteří z nás pracují na pozici školního logopeda, přivítali jsme nové možnosti orální stimulace – postup správného krmení a pití, používání stimulačních tyčinek, také cucacích váčků, somatickou stimulaci obličejové části hlavy a bodovou orofaciální stimulaci podle Prof. Dr. C. Moralese.
Některé techniky jsme bezprostředně po příjezdu začali uplatňovat při individuální terapii se žáky školy.