Deset cílů
Autoři konceptu bazální stimulace prof. Dr. Andreas Fröhlich a prof. Christel Bienstein formulovali v roce 2003 pro péči v konceptu a tvorbu individuálních plánů tzv. centrální cíle neboli centrální oblasti. Maslowova pyramida lidských potřeb je jádrem centrálních evropských cílů.
Cíle odráží všechny základní lidské potřeby a jsou strukturovány především tak, aby jejich prostřednictvím byly vyjádřeny potřeby příjemce péče. Tedy těch, kterým jsou určené. Příjemce péče, klient, je mnohdy v situaci, kdy se nemůže verbálně vyjádřit (např. lidé s těžkými změnami v kognitivní oblasti jako je mentální retardace, demence aj.).
Snahou autorů bylo prostřednictvím centrálních cílů péče poskytnout pečujícím, terapeutů a pedagogům společné jednotné cíle pro stanovení ošetřovatelských, terapeutických a vzdělávacích plánů. Cíle jsou shodné a jednotné pro celou Evropu pro strukturu individuálních plánů klientů v sociálních službách, v oblasti zdravotní péče a také ve vzdělávání a podpoře vývoje dětí s těžkým postižením.
VIDEO
10 centrálních evropských cílů. BIENSTEIN, CH., FRÖHLICH, A., 2003
- Zachovat život a zajistit vývoj
- Umožnit vnímat sebe sama a vlastní život
- Poskytnout pocit jistoty a důvěry
- Rozvíjet vlastní rytmus
- Umožnit poznat okolní svět
- Pomoci navázat vztah
- Umožnit zažít smysl a význam věcí či konaných činností
- Pomoci uspořádat život
- Poskytnout autonomii a zodpovědnost za svůj život
- Objevovat svět a vyvíjet se