Městská nemocnice Ostrava

Dětské oddělení

Na naší jednotce intenzívní a resuscitační péče jsme začaly již koncem roku 1999 se specifickou formou ošetřovatelské péče o dětské pacienty. Prováděly jsme koupele v bazénku, perličkové koupele, oblékaly vlastní oblečky, pouštěly písničky, pohádky, mixovaly dobroty pro mlsná ústa. Snažily jsme se dát těmto prckům na ventilátoru to nejlepší.

Teprve v kurzu Bazální stimulace pod vedením Karolíny Friedlové jsme se dozvěděly, že to co na oddělení děláme je péče konceptem Bazální stimulace. Všechen ošetřovatelský personál počínaje lékaři, sestrami, rehabilitační pracovnicí, sanitářkou prošel kurzem a celým svým srdcem, někdy proti všem, prosazuje a rozvíjí tento způsob péče v praxi.

Provádíme polohování, orální, vizuální, taktilně-haptickou stimulaci u našich dlouhodobých, chronických pacientů. Zde slavíme úspěchy – podařilo se nám plně zapojit do ošetřovatelské péče několik maminek, z nichž některé prošly kurzem.

Určité formy stimulace provádíme i u dalších dětí. Také naše oddělení patologických novorozenců je částečně proškoleno a Bazální stimulaci si vzalo za své v péči o malé pacienty. Nemáme za sebou takovou podporu vedení, sponzorů ani nadbytek financí, ale radost a spokojenost v očích našich pacientů a jejich rodičů nám vynahradí vše. Je podporou a utvrzením se správnosti naší další cesty s konceptem Bazální stimulace.

Mgr. Táňa Bártová
staniční sestra, dětská JIP
Městská nemocnice Ostrava

 

 Reference

Kontakty

INSTITUT Bazální stimulace podle Prof. Dr. FRÖHLICHA, s. r. o.
J. Opletala 680
738 02 Frýdek-Místek

IČ: 25889966
DIČ: CZ25889966

Zavolejte nám +420 603 971 160 Naše kurzy