V. česko-slovenský kongres 2013
Pražský Hotel Diplomat hostil Historicky V. národní kongres Bazální stimulace® a současně Mezinárodní kongres Bazální stimulace®

Zahájení 2. dne kongresu, zleva PhDr. Pavel Čáslava, MUDr. Ferdinand Polák, S. Rossius, K. Friedlová, prof. A. Fröhlich, J. Horecký
Od roku 2005 pořádá INSTITUT Bazální stimulace v pravidelných dvouletých intervalech dvoudenní národní kongres Bazální stimulace. Jeho V. ročník byl v historii těchto národních kongresů výjimečný tím, že se konal současně s mezinárodním kongresem. Mezinárodní asociace Bazální stimulace pořádá každoročně v jiné zemi Evropy mezinárodní kongres. V roce 2010 vykonávala jednatelka INSTITUTu Bazální stimulace ( dále jen IBS) PhDr. Karolína Friedlová funkci prezidentky této mezinárodní asociace a přislíbila, že v roce 2013 zorganizuje mezinárodní kongres poprvé v zemi bývalého východního bloku v České republice, konkrétně v jejím hlavním městě Praze. Její plán se setkal u zahraničních kolegů s velkým ohlasem, mimo jiné také pro atraktivitu stověžaté Prahy.
Organizaci Mezinárodního kongresu Bazální stimulace nabídla Karolína Friedlová Asociaci poskytovatelů sociálních služeb České republiky (dále jen APSS ČR). APSS ČR organizovala v roce 2011 mezinárodní evropský kongres E.D.E. a spolu s IBS Historicky IV. národní kongres Bazální stimulace s mezinárodní účastí. Obě tyto nadnárodní akce potvrdily vysokou profesionalitu APSS ČR v organizaci mezinárodních kongresů. V květnu tohoto roku byla uzavřena trojstranná smlouva mezi Mezinárodní asociací Bazální stimulace®, jednatelkou IBS PhDr. Karolínou Friedlovou a prezidentem APSS ČR Ing. Jiřím Horeckým, MBA o uspořádání kongresu. PhDr. Karolína Friedlová na základě smlouvy zodpovídala za odborný program kongresu a APSS ČR za jeho organizační zajištění.
Záštitu nad kongresem převzali ministr zdravotnictví a ministryně práce a sociálních věcí. Přednášky byly odborníky orientovány dle ústředního tématu kongresu „ 10 centrálních cílů od narození do smrti, Bazální stimulace je interdisciplinární výzva“. Téměř 400 registrovaných účastníků, z nichž větší část pocházela právě z ČR., svědčí o stále rostoucí popularitě konceptu Bazální stimulace (dále BS) v České republice a o zájmu odborných zdravotnických i sociálních pracovníků, terapeutů, pedagogů a dalších pomáhajících profesí o tento moderní koncept zkvalitňující život osobám s různými formami postižení a onemocnění.
Kongresový program začal 16. 5. ve 13.00 valnou hromadou Mezinárodní asociace Bazální stimulace na půdě Masarykovy koleje ČVUT . V jejím úvodu přivítali zahraniční účastníky jednatelka IBS PhDr. Karolína Friedlová a prezident APSS ČR Ing. Jiří Horecký. Poté předali slovo víceprezidentce Mezinárodní asociace Bazální stimulace paní Susanne Rossius, která převzala moderaci valné hromady.
Karolína Friedlová a Jiří Horecký ve 14.00 hod zahájili společně v Hotelu Diplomat v pořadí již Historicky V. český národní kongres BS. Jiří Horecký poděkoval K. Friedlové za zavedení konceptu BS do České i Slovenské republiky. Úvodní zdravice přednesli univ. doc. dr. Vlastimil Kozoň, PhD. a exprezidenta Slovenské komory sester a porodních asistentek PhDr. Mária Lévyová. Karolína Friedlová poděkovala prezidentu APSS ČR Jiřímu Horeckému za podporu při zavádění konceptu v České republice a exprezidentce SKAPA Márii Lévyové za podporu konceptu na Slovensku.
Národní kongres se kromě odborných témat konal především ve znamení paralel mezi těžkými životními situacemi lidí s postižením a náročnými vysokohorskými výstupy. O zkušenosti z nich se již tradičně podílel známý český horolezec a organizátor extrémních vytrvalostních závodů Libor Uher.
Význam různých forem nonverbální komunikace u lidí v těžkých životních situacích přednesla společně s panem Uhrem PhDr. Karolína Friedlová. Následovala přednáška specialisty na vestibulární stimulaci a autora techniky ovesného klasu pana Johanna Ranneggera z Rakouska. Prezentoval především neurofyziologická východiska vestibulárního vnímání, propojenost vestibulárního aparátu s jinými smysly a zdůraznil význam vestibulární stimulace. Téma, které neodmyslitelně patří ke konceptu BS, téma podpory osob s postižením a jejich blízkých, přednesla spoluautorka konceptu BS a vedoucí Institutu výzkumu lékařské fakulty univerzity Witten Herdecke paní profesorka Christel Bienstein.
V závěru konferenčního programu českého V. národního kongresu bylo oběma autorům konceptu BS, profesorům Andreasi Fröhlichovi a Christel Bienstein, předáno čestné ocenění ve formě Zlaté medaile Vysokej školy zdravotnictva a sociálnej práce svaté Alžběty v Bratislavě. Toto vyznamenání bylo uděleno na základě rozhodnutí rektora a vědecké rady Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce svaté Alžběty v Bratislavě za obzvlášť významné zásluhy v rozvoji ošetřovatelství s mezinárodním rozsahem. Zlaté medaile univerzity svaté Alžběty v Bratislavě slavnostně předal univ.doc. dr. Vlastimil Kozoň, PhD společně s jednatelkou IBS PhDr. Karolínou Friedlovou a prezidentem APSS ČR Ing. Jiřím Horeckým, MBA.
První den kongresu byl ukončen společným slavnostním galavečerem pro české i zahraniční účastníky. Galavečer nabídl zúčastněným bohatý program.
Program vlastního Mezinárodního kongresu zahájil v pátek 17. 5. prezident APSS ČR Jiří Horecký, po kterém své krátké zdravice přednesli zástupci Ministerstva zdravotnictví ČR, náměstek ministra MUDr. Ferdinand Polák, a Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, náměstek PhDr. Pavel Čáslava. Poté své zahajovací příspěvky prezentovaly také viceprezidentka Mezinárodní asociace Bazální stimulace Susanne Rossius a jednatelka IBS Karolína Friedlová.
Odborné přednášky odstartoval svým příspěvkem autor konceptu prof. dr. A. Fröhlich, který se věnoval otázce spolupráce profesí zapojených do péče o osoby s postižením, tedy i do realizace BS. Velmi ocenil mj. zapojení lékařů do aplikace BS v České a Slovenské republice. Problematice spolupráce různých profesí se věnovala také Gabriela Bartoszek, MScN, autorka mnoha odborných publikací v oblasti péče o lidi v komatu a dlouholetá výzkumnice a řešitelka mnoha zahraničních vědeckých výzkumných projektů v této oblasti. V zahraničí známá ergoterapeutka, multiplikátorka BS a autorka publikací B. Rüller-Petersová poté prezentovala konkrétní kauzy péče o děti s těžkými postiženími, kde aplikace BS významně přispěla k zlepšení jejich vnímání i celkového zdravotního stavu.
Odpolední část programu patřila odborným seminářům a workshopům věnovaným dílčím otázkám aplikace konceptu BS. Kromě zahraničních odborníků prezentovali výsledky využití konceptu BS odborníci z České a Slovenské republiky. BS v neontologické intenzívní péči přednesla s velkým úspěchem přednostka Novorozenecké kliniky M. Rusnáka FN Sv. Cyrila a Metoděje v Bratislavě doc. MUDr. D. Chovancová, Csc, BS u sexuálně zneužívaných dětí přednesli společně MUDr. Zdeněk Novotný a PhDr. Karolína Friedlová, BS u dětí po kardiochirurgických operacích a podporu rodičů těchto dětí odprezentovala primářka oddělení anestézie a intenzivní medicíny Dětského kardiocentra Národního ústavu srdečních a cévních chorob doc. MUDr. L. Kovačíková, PhD. BS v péči o seniory s demencí přednesla PhDr. E. Procházková, ředitelka Institutu E. Böhma v ČR a prezidentka Asociace PALMA.
Kongres byl zakončen slavnostním předáním putovního poháru. Ten převzala Karolína Friedlová společně s Jiřím Horeckým 4. 5. 2012 na Mezinárodním kongresu BS ve švýcarském St. Gallenu. Předává se organizačnímu týmu města, které bude v následujícím roce Mezinárodní kongres BS pořádat. Je pro nás ctí, že na podstavci je vyryto kromě jiných názvů evropských měst i jméno našeho hlavního města Prahy. Putovní pohár je symbolem pořadatelství příštího kongresu, proto byl K. Friedlovou aj. Horeckým předán organizátorům příštího Mezinárodního kongresu BS, který proběhne v roce 2014 v německém Ludwigsburgu.
Autor: Mgr. Libuše Zárubová, ředitelka IBS
Zdroj: Tisková zpráva APSS ČR z 20.5. 2013
Foto: Zdeněk Kašpárek, šéfredaktor časopisu Sociální služby
Miroslav Maloň, IBS
Program kongresu (PDF), pozvánka na kongres (PDF)
Článek k nastávající konferenci
Z odborného časopisu (PDF) vydávaného Mezinárodní asociací Bazální stimulace®
Předání medailí prof. Bienstein a prof. Fröhlichovi
Tisková zpráva univerzity Witten Herdecke, SRN z předání medailí
Fotogalerie
Poděkování za Historicky V. národní konferenci Bazální stimulace® a X. mezinárodní kongres Bazální stimulace®
Reference Andreas Fröhlich
Reference Gießen Martina Německo
Reference Johann Rannegger Rakousko
Reference ředitelka Helena Chalupová ČR (PDF)
O kongresu napsali
Odborný časopis Mezinárodní asociace Bazální stimulace September 2013 (PDF)
Odborný časopis Sestra 06/2013 (PDF)
Odborný časopis Sociální služby 6,7/2013 (PDF)
Odborný časopis Diagnóza v ošetřovatelství 4/2013 (PDF)
Slovenský odborný časopis Sestra 7-8/2013 (PDF)