IV. česko-slovenský kongres 2011

Poprvé za účasti autorů konceptu A. Fröhlicha a Ch. Bienstein proběhl v České republice Historicky IV. národní kongres Bazální stimulace

Pod záštitou senátorky Ing. Evy Richtrové a starosty města Tábor Ing. Jiřího Fišera proběhl 10. a 11. listopadu 2011 v táborském Hotelu Palcát „Historicky IV. národní kongres Bazální stimulace“. Kongres pořádaný Asociací poskytovatelů sociálních služeb ČR a Institutem Bazální stimulace nabídl cca 250 účastníkům atraktivní program, na němž poprvé v historii kongresů pořádaných v České republice se svými příspěvky vystoupili také oba němečtí autoři konceptu Bazální stimulace prof. Dr. Andreas Fröhlich a prof. Dr. Christel Bienstein.

Koncept Bazální stimulace začala v České republice v roce 2000 zavádět současná jednatelka Institutu Bazální stimulace PhDr. Karolína Friedlová, která se s ním seznámila v devadesátých létech v přímé péči na klinikách v Rakousku a Německu. Nyní koncept prosazuje v ČR v oblasti zdravotní péče (především na odděleních intenzivní péče a následné péče) a v zařízeních poskytovatelů sociálních služeb (domovy pro seniory, domovy pro osoby se zdravotním postižením).

Představení konceptu Bazální stimulace, jeho historie, cílů i možností jeho uplatnění v sociálních službách, zdravotnické péči či vzdělávání žáků s těžkým zdravotním postižením bylo obsahem úvodní přednášky jednatelky Institutu Bazální stimulace a exprezidentky Mezinárodní asociace Bazální stimulace Karolíny Friedlové. Další přednášející pak na kongresu prezentovali nejnovější informace a výsledky aktuálních výzkumných projektů týkající se konceptu a jeho využití např. v alternativní komunikaci (I. Lintnerová), v terapii dětských obětí mravnostní trestné činnosti (Z. Novotný, K. Friedlová) či v péči o pacienty po mozko-lebečních traumatech a mozkových cévních příhodách (Z. Polzerová, H. Vašulínová, E. Ščučková). Propojení konceptu Bazální stimulace s psychobiografickým modelem prof. E. Böhma v péči o osoby s demencí bylo předmětem přednášky Evy Procházkové, praktickými zkušenostmi z integrace konceptu do ošetřovatelské péče a jeho implementací v Evropské unii se zabývala Margrit Hatz-Casparis (Švýcarsko). Páteční dopolední program pak patřil oběma autorům konceptu (A. Fröhlich, Ch. Bienstein), kteří s účastníky kongresu sdíleli své bohaté zkušenosti s praktickou aplikací konceptu.

Specialitou kongresového programu bylo tentokrát propojení odborných informací s osobními zkušenostmi z extrémní fyzické a psychické zátěže související s vysokohorskými výstupy známého českého horolezce Libora Uhra, který s Institutem Bazální stimulace úzce spolupracuje. Ten se podílel na prezentaci úvodní přednášky K. Friedlové, ale patřila mu také stěžejní část čtvrtečního galavečera v podobě poutavým způsobem komentované videoprojekce expedice Double Gasherbrum 2010.

Článek byl převzat z časopisu Sociální služby, prosinec 2011, se svolením redakce. Redakčně kráceno.

Zdeněk Kašpárek
Šéfredaktor časopisu Sociální služby

 

Články k Historicky IV. národnímu kongresu
1.+2. časopis Sociální služby (12/2011)
3. odborný časopis Sestra (12/2011)
4.+6. slovenský časopis Sestra (1-2/2012)

Reportáž o kongresu v odborném časopise vydávaném Mezinárodní asociací Bazální stimulace®

Fotogalerie
Ohlédnutí za kongresem v Táboře (Margrit Hatz-Casparis)
Poděkování od Prof. Fröhlich
Poděkování od Prof. Bienstein
Poděkování za Historicky IV. národní kongres BS (PDF)

Přehled konferencí

Kontakty

INSTITUT Bazální stimulace® s.r.o.
J. Opletala 680
738 02 Frýdek-Místek

IČ: 25889966
DIČ: CZ25889966

Zavolejte nám +420 603 971 160 Naše kurzy