IV. česko-slovenský kongres 2011

Poprvé za účasti autorů konceptu A. Fröhlicha a Ch. Bienstein proběhl v České republice Historicky IV. národní kongres Bazální stimulace

Pod záštitou senátorky Ing. Evy Richtrové a starosty města Tábor Ing. Jiřího Fišera proběhl 10. a 11. listopadu 2011 v táborském Hotelu Palcát „Historicky IV. národní kongres Bazální stimulace“. Kongres pořádaný Asociací poskytovatelů sociálních služeb ČR a Institutem Bazální stimulace nabídl cca 250 účastníkům atraktivní program, na němž poprvé v historii kongresů pořádaných v České republice se svými příspěvky vystoupili také oba němečtí autoři konceptu Bazální stimulace prof. Dr. Andreas Fröhlich a prof. Dr. Christel Bienstein.

Koncept Bazální stimulace začala v České republice v roce 2000 zavádět současná jednatelka Institutu Bazální stimulace PhDr. Karolína Friedlová, která se s ním seznámila v devadesátých létech v přímé péči na klinikách v Rakousku a Německu. Nyní koncept prosazuje v ČR v oblasti zdravotní péče (především na odděleních intenzivní péče a následné péče) a v zařízeních poskytovatelů sociálních služeb (domovy pro seniory, domovy pro osoby se zdravotním postižením).

Představení konceptu Bazální stimulace, jeho historie, cílů i možností jeho uplatnění v sociálních službách, zdravotnické péči či vzdělávání žáků s těžkým zdravotním postižením bylo obsahem úvodní přednášky jednatelky Institutu Bazální stimulace a exprezidentky Mezinárodní asociace Bazální stimulace Karolíny Friedlové. Další přednášející pak na kongresu prezentovali nejnovější informace a výsledky aktuálních výzkumných projektů týkající se konceptu a jeho využití např. v alternativní komunikaci (I. Lintnerová), v terapii dětských obětí mravnostní trestné činnosti (Z. Novotný, K. Friedlová) či v péči o pacienty po mozko-lebečních traumatech a mozkových cévních příhodách (Z. Polzerová, H. Vašulínová, E. Ščučková). Propojení konceptu Bazální stimulace s psychobiografickým modelem prof. E. Böhma v péči o osoby s demencí bylo předmětem přednášky Evy Procházkové, praktickými zkušenostmi z integrace konceptu do ošetřovatelské péče a jeho implementací v Evropské unii se zabývala Margrit Hatz-Casparis (Švýcarsko). Páteční dopolední program pak patřil oběma autorům konceptu (A. Fröhlich, Ch. Bienstein), kteří s účastníky kongresu sdíleli své bohaté zkušenosti s praktickou aplikací konceptu.

Specialitou kongresového programu bylo tentokrát propojení odborných informací s osobními zkušenostmi z extrémní fyzické a psychické zátěže související s vysokohorskými výstupy známého českého horolezce Libora Uhra, který s Institutem Bazální stimulace úzce spolupracuje. Ten se podílel na prezentaci úvodní přednášky K. Friedlové, ale patřila mu také stěžejní část čtvrtečního galavečera v podobě poutavým způsobem komentované videoprojekce expedice Double Gasherbrum 2010.

Článek byl převzat z časopisu Sociální služby, prosinec 2011, se svolením redakce. Redakčně kráceno.

Zdeněk Kašpárek
Šéfredaktor časopisu Sociální služby

 

Články k Historicky IV. národnímu kongresu
1.+2. časopis Sociální služby (12/2011)
3. odborný časopis Sestra (12/2011)
4.+6. slovenský časopis Sestra (1-2/2012)

Reportáž o kongresu v odborném časopise vydávaném Mezinárodní asociací Bazální stimulace®

Fotogalerie
Ohlédnutí za kongresem v Táboře (Margrit Hatz-Casparis)
Poděkování od Prof. Fröhlich
Poděkování od Prof. Bienstein
Poděkování za Historicky IV. národní kongres BS (PDF)

Přehled konferencí

Kontakty

INSTITUT Bazální stimulace podle Prof. Dr. FRÖHLICHA, s. r. o.
J. Opletala 680
738 02 Frýdek-Místek

IČ: 25889966
DIČ: CZ25889966

Zavolejte nám +420 603 971 160 Naše kurzy