Základní škola speciální Diakonie ČCE Čáslav

Využití konceptu Bazální stimulace

S konceptem jsme byli seznámeni na jednodenním semináři Diakonie ČCE, kde jsme poznali lektorku paní Mgr. Karolínu Friedlovou a základní prvky konceptu. Byli jsme nadšeni, protože právě tento koncept jsme potřebovali do třídy, kde se vyučuje podle rehabilitačního programu. Okamžitě jsme se přihlásili na kurz.

Ve škole jsou tři vyškolení pracovníci. Ve třídě, kde pracujeme s dětmi se změnami vnímání a hybnosti podle Rehabilitačního vzdělávacího programu Pomocné školy jsme zavedli prakticky všechny prvky konceptu.

Podporované dýchání a MSD používáme na začátku výuky, kdy se žáci okysličí a lépe spolupracují s učitelkou.

Stimulující koupele se uplatňují jako částečné při přípravě na rehabilitaci. Po rehabilitaci polohujeme děti do polohy hnízdo a necháváme je relaxovat.

Před krmením probíhá orofaciální stimulace podle konceptu a krmení provádíme v polohách, jak jsme se je naučili. Žáci mohou vnímat vůni a chuť jídla. Tam, kde se děti krmí tekutou stravou poskytujeme chuťové stimuly pomocí kompotovaného ovoce, lízátek apod.

Polohování, zklidňující koupele a masáže, diametrální koupel využívají hlavně maminky v domácnostech u klientů, kteří nemohou docházet pravidelně do školy. Práci maminek vede pedagog s certifikátem o absolvování základního a nástavbového kurzu.

Vestibulární stimulace je zajištěna houpacím křeslem na stojanu. S vozíčky a kočárky jezdíme pravidelně na čerstvý vzduch do terénu.

„Tři v jednom“ jsou velmi populární polohy v multizenzorické místnosti, kde si terapeut lehne spolu s dítětem na vodní lůžko a stimuluje žáka vestibulárně, vibračně a somaticky.

Z pomůcek používáme polohovací pytle a housenku, polohovací hady, polštáře, vibrační hračky.

Ing. Jitka Richterová
ředitelka školy
Základní škola speciální Diakonie ČCE Čáslav

Reference

Kontakty

INSTITUT Bazální stimulace podle Prof. Dr. FRÖHLICHA, s. r. o.
J. Opletala 680
738 02 Frýdek-Místek

IČ: 25889966
DIČ: CZ25889966

Zavolejte nám +420 603 971 160 Naše kurzy